Pressmeddelande: ETK och Birka skolan ingår samarbete

Birka Dagen – för barnens hälsa och rörelseglädje

Barnens hälsa och rörelseglädje är viktigare än någonsin. Därför går Birkaskolan och Ekerö Tennisklubb samman och anordnar en gemensam Birka Dagen lördagen den 24 maj kl. 13-16 – ett kostnadsfritt familjeevent där barn får röra på sig, ha kul och upptäcka tennisens värld.

Både Birkaskolan och Ekerö Tennisklubb sätter barnens hälsa högst på agendan. Genom detta samarbete vill de inspirera till ett aktivt liv fyllt av rörelse, lek och gemenskap.

Under dagen får besökarna prova på tennis på ett enkelt och lekfullt sätt, tillsammans med tränare från klubben. Det erbjuds roliga aktiviteter, spelformer som Liveball, tävlingar och möjlighet att låna fina racketar. För att mätta hungriga magar säljer vi hamburgare och fika till självkostnadspris.

Vid 14-tiden berättar representanter från Birkaskolan om den framgångsrika Montessoripedagogiken som skolan arbetar med. Samtidigt delar representanter från Ekerö Tennisklubb med sig av hur barn enkelt kan börja spela tennis och bli en del av klubbens verksamhet.

Alla är välkomna – oavsett om man är nybörjare eller redan spelar tennis. Ta med en kompis och upplev en dag fylld med glädje, rörelse och gemenskap!

Detaljer: När: 24 maj 2025 Tid: 13-16 Plats: ETK-hallen, Björkuddsvägen 104, Ekerö

För mer information:

Djo Moupondo, Styrelseledamot Mälaröarnas Montessori ek. Förening: djomoupondo@gmail.com

Marcus Fritz, Klubbchef Ekerö Tennisklubb: marcus@ekerotk.se